Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 - Podprogram 2016

Utworzono dnia 14.01.2017

Gmina Puchaczów, wzorem lat ubiegłych, przystąpiła do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanego w Podprogramie 2016 (FEAD).

Partnerzy. Organizacją partnerską o zasięgu regionalnym odpowiedzialną za przekazywanie żywności poszczególnym gminom jest Fundacja Bank Żywności w Lublinie. Zgodnie z wytycznymi PO PŻ, gmina wyłoniła partnera lokalnego odpowiedzialnego za współpracę z Bankiem Żywności i Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Partnerem takim zostało stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna ul.Rynek 3, 21-013 Puchaczów.

Celem ogólnym w ramach Podprogramu 2016 jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących.

Cele szczegółowe:

  • organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się
    z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych zgodnie z zasadami PO PŻ,
  • racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych i przekazanie ich osobom zakwalifikowanym do objęcia pomocą żywnościową,
  • prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.

Okres realizacji Programu: sierpień 2016 r.  – maj 2017 r.

Kryteria kwalifikowalności. Pomocą żywnościową mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (m.in. bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność, samotne wychowywanie dziecka, wielodzietność i in.) i których dochód nie przekracza 150 % kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, tj. 951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie.

Zgodnie z wytycznymi PO PŻ w Podprogramie 2016 do grupy osób najbardziej potrzebujących, do których będzie skierowana pomoc żywnościowa należą:

  • osoby bezdomne,
  • osoby z niepełnosprawnością,
  • migranci, osoby obcego pochodzenia, mniejszości narodowe (w tym społeczności marginalizowane, takie jak Romowie),
  • pozostałe grupy odbiorców (patrz powyżej kryteria kwalifikowalności).

Zasady przekazywania artykułów spożywczych osobom najbardziej potrzebującym.

Artykuły spożywcze będą przekazywane w formie paczek żywnościowych.

Rodzaje artykułów spożywczych w poszczególnych grupach towarowych:

  1. artykuły skrobiowe (makaron jajeczny, ryz biały, herbatniki),
  2. artykuły mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
  3. artykuły warzywne i owoce (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe),
  4. artykuły mięsne (gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy),
  5. cukier biały,
  6. tłuszcze – olej rzepakowy.

Definicja paczki żywnościowej dla 1 odbiorcy końcowego – minimum kilka (co najmniej trzy) artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydanych jednorazowo a wchodzących w skład zestawu w Podprogramie 2016.

Żywność dystrybuowana w ramach realizacji PO PŻ wydawana będzie nieodpłatnie.

Działania w ramach środków towarzyszących mogą polegać w szczególności na:

  1. zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej,
  2. grupy wsparcia dla różnych kategorii osób znajdujących się w trudnej sytuacji, np. osoby starsze, osoby samotne, matki z dziećmi,
  3. zajęcia mające na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, poprzez:
  • warsztaty kulinarne z udziałem dietetyka pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
  • warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia,
  • programy edukacyjne mające na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiana i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
  • warsztaty edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych.

Program Pomoc Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020 jest uzupełnieniem wieloletniego programu wspierania finansowego gmin „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

W roku 2016 do Programu Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie zakwalifikował  259 osób.

O wszystkich szczegółach Programu będziemy Państwa informować na bieżąco.