Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie

Bądźmy wrażliwi na osoby w kryzysie bezdomności

Utworzono dnia 29.11.2022

Osoby pozbawione schronienia w okresie jesienno-zimowym poważnie narażone są na utratę zdrowia lub życia z uwagi na niebezpieczeństwo związane z wychłodzeniem organizmu. Dla tych, którzy egzystują w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych znaczny spadek temperatur oraz opady śniegu stanowią śmiertelne zagrożenie.

Dlatego też reagujmy w sytuacjach, gdy zauważymy osoby długo przebywające na mrozie lub ubrane niestosownie do warunków pogodowych. Bądźmy wrażliwi na potrzeby tych, którzy w chłodne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach.

Pamiętajmy również o osobach mieszkających samotnie. Ludzie starsi i chorzy, którzy żyją w naszym sąsiedztwie, nie zawsze radzą sobie z ogrzewaniem budynków i mieszkań.

Dostrzegając takie osoby powiadamiajmy odpowiednie służby:

  • numer alarmowy 112,
  • Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,  
  • Policja pod numerem tel. 997,

Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego administrują również bezpłatnymi infoliniami, za pośrednictwem których można uzyskać informacje na temat miejsc schronienia, jadłodajni, punktów udzielających pomoc rzeczową, finansową, prawną i medyczną na terenie całego województwa.

Apelujemy przede wszystkim do przedstawicieli różnych służb: pracowników socjalnych, straży miejskiej i policji, o stałe monitorowanie środowisk i miejsc nie nadających się do zamieszkania oraz docieranie z informacją i pomocą do wszystkich samotnych, schorowanych i z różnych przyczyn pozbawionych dachu nad głową osób, które w okresie jesienno-zimowym potrzebują szczególnego wsparcia.

źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej