Konferencja "Kromka chleba od serca"
Konferencja została objęta honorowym Patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to nie tylko dystrybucja żywności, ale także działania towarzyszące takie jak: warsztaty kulinarne, dietetyczne, warsztaty edukacji ekonomicznej oraz warsztaty dot. niemarnowania żywności. Działania towarzyszące mają na celu rozszerzenie kompetencji uczestników w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób zgodny ze współczesnymi wyzwaniami. Są one także okazją do wymiany doświadczeń i ciekawą formą integracji społeczności lokalnej. W ramach działań towarzyszących uczestnicy dowiadują się jak przygotowywać zbilansowane posiłki, poznają zasady zdrowego żywienia oraz poznają sposoby zapobiegania marnowaniu jedzenia.
W „Podprogramie 2016” Bank Żywności w Lublinie przeprowadził 324 warsztaty, w których wzięło udział 6935 uczestników. Dzięki temu korzystający z Programu wzmocnili swoje poczucie samodzielności i zbudowali relacje z otoczeniem. Ten ogromny wysiłek edukacyjny nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania wolontariuszy, lokalnych organizacji pozarządowych, pracowników ośrodków pomocy społecznej i Banku Żywności w Lublinie.
Rola Banku Żywności w Lublinie
Bank Żywności w Lublinie realizuje misję przeciwdziałania ubóstwu i walki z marnowaniem żywności jako członek Federacji Polskich Banków Żywności. Każdego roku przeprowadza kilka zbiórek żywności, które stanowią wyzwanie logistyczne, angażują i edukują rzeszę wolontariuszy, są źródłem pełnowartościowej żywności, którą przekazuje osobom najuboższym. Jednym z filarów działalności Banku Żywności w Lublinie jest współpraca z 70 placówkami handlowymi prowadzącymi działalność na terenie województwa lubelskiego, które każdego dnia przekazują darowizny w postaci różnorodnej żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia.
Innym filarem Banku Żywności w Lublinie jest promocja działań misyjnych która odbywa się poprzez wystawy w Galerii Parkan, koncerty, przedstawienia, Gazetę „Kromka Chleba”, filmy z cyklu „Chleb, który życie zmienia”, akcje społecznościowe, „Wigilie pod gwiazdami”, itp. Ten czwarty filar nazywany jest Bankiem Kultury. W przyszłości planowane jest utworzenie Centrum Usług Społecznych.
W ramach trzeciej edycji PO PŻ – „Podprogram 2016”, Bank Żywności w Lublinie przekazał organizacjom społecznym różnorodne produkty spożywcze. Pomocy udzielono 73 tys. osób, które otrzymały średnio 49 kg żywności, zaś 128 organizacji lokalnych, współpracujących z BŻ Lublin otrzymało 3403 tony żywności. Osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać ze wsparcia w formie paczki żywnościowej lub gotowego posiłku.
W konferencji uczestniczył przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie – Pan Tomasz Adamski.
Na podstawie: www.facebook.com/bank.zywnosci.w.lublinie
Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące konferencji "Kromka chleba od serca" przekazane przez Bank Żywności w Lublinie. Zapraszamy do zapoznanai się z materiałami.
Relacja z konferencji: