Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie

Konferencja "Kromka chleba od serca"

Utworzono dnia 29.10.2017
16 października 2017 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pt.: „Kromka chleba od serca”, zorganizowana przez Bank Żywności w Lublinie oraz Podkarpacki Bank Żywności. Celem spotkania była wymiana doświadczeń dotycząca współpracy społeczności lokalnych na rzecz efektywnego wsparcia osób najuboższych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (FEAD).
Konferencja rozpoczęła się od wystąpień Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Uczestnikami panelu dyskusyjnego  byli przedstawiciele Państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy realizują Program Pomocy Żywnościowej współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
W programie przewidziano także wizyty studyjne w organizacjach lokalnych realizujących PO PŻ, oraz część artystyczną, tj. występ taneczny w wykonaniu uczestników Teatroterapii Lubelskiej oraz koncert muzyczny Julii Chmielarskiej - finalistki kwalifikacji do Eurovision Junior. 

Konferencja została objęta honorowym Patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to nie tylko dystrybucja żywności, ale także działania towarzyszące takie jak: warsztaty kulinarne, dietetyczne, warsztaty edukacji ekonomicznej oraz warsztaty dot. niemarnowania żywności. Działania towarzyszące mają na celu rozszerzenie kompetencji uczestników w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego w sposób zgodny ze współczesnymi wyzwaniami. Są one także okazją do wymiany doświadczeń i ciekawą formą integracji społeczności lokalnej. W ramach działań towarzyszących uczestnicy dowiadują się jak przygotowywać zbilansowane posiłki, poznają zasady zdrowego żywienia oraz poznają sposoby zapobiegania marnowaniu jedzenia. 

W „Podprogramie 2016” Bank Żywności w Lublinie przeprowadził 324 warsztaty, w których wzięło udział 6935 uczestników. Dzięki temu korzystający z Programu wzmocnili swoje poczucie samodzielności i zbudowali relacje z otoczeniem. Ten ogromny wysiłek edukacyjny nie byłby możliwy bez wielkiego zaangażowania wolontariuszy, lokalnych organizacji pozarządowych, pracowników ośrodków pomocy społecznej i Banku Żywności w Lublinie.

Rola Banku Żywności w Lublinie

Bank Żywności w Lublinie realizuje misję przeciwdziałania ubóstwu i walki z marnowaniem żywności jako członek Federacji Polskich Banków Żywności. Każdego roku przeprowadza kilka zbiórek żywności, które stanowią wyzwanie logistyczne, angażują i edukują rzeszę wolontariuszy, są źródłem pełnowartościowej żywności, którą przekazuje osobom najuboższym. Jednym z filarów działalności Banku Żywności w Lublinie jest współpraca z 70 placówkami handlowymi prowadzącymi działalność na terenie województwa lubelskiego, które każdego dnia przekazują darowizny w postaci różnorodnej żywności z kończącym się terminem przydatności do spożycia.

Innym filarem  Banku Żywności w Lublinie jest promocja działań misyjnych która odbywa się poprzez wystawy w Galerii Parkan, koncerty, przedstawienia, Gazetę „Kromka Chleba”, filmy z cyklu „Chleb, który życie zmienia”, akcje społecznościowe, „Wigilie pod gwiazdami”, itp. Ten czwarty filar nazywany jest Bankiem Kultury. W przyszłości planowane jest utworzenie Centrum Usług Społecznych. 

W ramach trzeciej edycji PO PŻ – „Podprogram 2016”, Bank Żywności w Lublinie przekazał organizacjom społecznym różnorodne produkty spożywcze. Pomocy udzielono 73 tys. osób, które otrzymały średnio 49 kg żywności, zaś 128 organizacji lokalnych, współpracujących z BŻ Lublin otrzymało 3403 tony żywności. Osoby najbardziej potrzebujące mogły skorzystać ze wsparcia w formie paczki żywnościowej lub gotowego posiłku.

W konferencji uczestniczył przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie – Pan Tomasz Adamski.

Na podstawie: www.facebook.com/bank.zywnosci.w.lublinie

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące konferencji "Kromka chleba od serca" przekazane przez Bank Żywności w Lublinie. Zapraszamy do zapoznanai się z materiałami.

Relacja z konferencji:

Panorama Lubelska

Zdjęcia z konferencji

ZAŁĄCZNIKI:

INFORMACJA OGOLNA O REZULTATACH KONFERENCJI KR.CHL.ODSERCA 16-17_11_2017

Utworzono dnia 10.11.2017, 21:26

Wykaz ekspertów

Utworzono dnia 10.11.2017, 21:28

Lista gości obecnych na Konferencji Kromka Chleba Od Serca

Utworzono dnia 10.11.2017, 21:28