Wieczór poetyckich wzruszeń
“Niewidoczna rzeczywistość” to tytuł najnowszego tomiku wierszy Joanny Pąk. 15 listopada, w Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach odbyło się spotkanie autorskie, połączone z prezentacją czternastego już wydawnictwa świdnickiej poetki.
Joanna Pąk mieszka w Świdniku. Artystka urodziła się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Jednak choroba ta nie przeszkadza jej być aktywną w życiu społecznym. Pomimo dużych ograniczeń, nauczyła się pisać prawą stopą. Dzięki niezwykłej sile i wsparciu najbliższych ukończyła studia pedagogiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania poetka i publicystka. Należy do Związku Literatów Polskich. Oprócz wydanych tomików, ma na koncie szereg felietonów i wierszy, które publikowała w różnych czasopismach. Mówi, że poezja pozwoliła jej wejść do świata ludzi zdrowych. Jej utwory są głęboko przemyślaną oceną życia, z którym się zmaga. Pokazuje w nich świat w pełnym jego obliczu, raz pełen radości, innym razem cierpienia. Człowieka ukazuje z jego wrażliwością, umiłowaniem piękna i uczuciami. „Ubiera swoje życie w słowa”, a „od narodzin ma apetyt na życie. Nawet życie okraszone łzami ma smak, ma sens. Jest jak drugie danie tylko bez deseru”. Poezja jest jej drugim światem, do którego może się schronić w chwilach samotności.
Poza twórczością poetycką, Joanna Pąk ma też inne pasje. Lubi czytać książki o tematyce psychologicznej i z zakresu literatury pięknej.
Autorce w spotkaniu towarzyszyła mama Krystyna Pąk oraz przyjaciółka Jadwiga Ciołek.
W tomiku „Niewidoczna rzeczywistość” znajdują się 42 utwory, które powstały w ciągu ostatnich 3 lat. Jak mówi autorka, natchnienie czerpie ze zwyczajnego, codziennego życia. Zachwyca ją piękno przyrody i dobroć ludzkich serc, a w swoich utworach pochyla się również nad tymi, którzy odeszli.
Joanna Pąk to niezwykła poetka i człowiek. Odważna, wrażliwa, otwarta i utalentowana. Tak w kilku słowach można by określić Joannę Pąk, poetkę, która mimo swojej niepełnosprawności udowadnia, że chcieć znaczy móc.
Tomik, tak jak poprzednie wydawnictwa poetki, można było nabyć podczas spotkania, także z dedykacją od autorki. Jeśli ktoś jest zainteresowany, może również zgłosić się do J. Pąk, wysyłając wiadomość na adres e-mail: jbpak@wp.pl.
Inicjatorem i organizatorem wydarzenia był Urząd Gminy Puchaczów, a w szczególności Katarzyna Choma - kierownik Referatu Rozwoju Lokalnego i Promocji Gminy. Pani Kasia prowadziła spotkanie, a także prezentowała utwory, jednocześnie odwołując się do różnych etapów życia autorki.
DZIĘKUJEMY za możliwość udziału w tym niecodziennym spotkaniu pełnym wzruszeń i prawdziwych emocji.