Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie

Nie bądźmy obojętni!

Utworzono dnia 16.11.2023

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Gminy Puchaczów,

sezon jesienno-zimowy oraz związane z nim spadki temperatur, szczególnie w nocy, niosą za sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Dlatego też już teraz kierujemy do Państwa prośbę i apel, by w ramach pomocy samosąsiedzkiej, zwrócić uwagę na potrzeby najsłabszych mieszkańców naszej gminy.

Bardzo prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby w podeszłym wieku, osoby z niepełnosprawnością, samotnie gospodarujące, osoby przewlekle chore, niesamodzielne, zagrożone bezdomnością, zwłaszcza te mieszkujące w najdalszych zakątkach gminy, które z uwagi na brak odpowiedniego schronienia, narażone są na negatywne skutki niskich temperatur. Nieodpowiednie warunki mogą być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń.

Bądźmy wrażliwi na potrzeby tych, którzy w chłodne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach.

Prosimy również o zwrócenie uwagi na osoby będące pod pływem alkoholu, które często tracą życie z powodu wychłodzenia i upojenia alkoholowego.

Dla skutecznego przeciwdziałania negatywnym zjawiskom związanym z okresem zimowym kluczowa jest harmonijna współpraca i wymiana informacji pomiędzy instytucjami, służbami, wolontariuszami a społecznością lokalną.

Zachęcamy Państwa do pomocy międzysąsiedzkiej oraz alarmowania odpowiednich służb o zagrożeniach, jeżeli widzicie Państwo w swoim otoczeniu osoby potrzebujące pomocy:

  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Puchaczowie – tel. 81 75 75 068, kom. 605 565 245; e-mail: opspuchaczow@op.pl
  • Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej  – tel. 47 812 72 10 lub 997
  • w sytuacji zagrożenia życia – Europejski numer alarmowy 112
  • Lubelski Urząd Wojewódzki – całodobowa bezpłatna infolinia tel. 987. Tu można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni i punktów udzielania pomocy rzeczowej oraz finansowej na terenie województwa lubelskiego.

Pokładamy nadzieję, że dobre i odpowiednio wczesne rozpoznanie potrzeb, wymiana informacji, w razie potrzeby zgłoszenie do odpowiednich służb, pozwolą uniknąć tragicznych w skutkach następstw zimy, wśród najsłabszych mieszkańców naszej gminy.

Okazanie serca drugiemu człowiekowi niewiele kosztuje a może okazać się bezcenną pomocą. Pamiętajmy o tym…

https://luwwlublinie.bip.gov.pl/fobjects/download/1192773/rejestr-miejsc-udzielania-tymczasowego-schronienia-woj-lubelskie-28-04-2023-r-xls.html

https://luwwlublinie.bip.gov.pl/fobjects/download/479782/wykaz-placowek-noclegowych-stan-na-24-10-2022-pdf.html

Zespół Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie.

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 66

W poprzednim tygodniu: 95

W tym miesiącu: 177

W poprzednim miesiącu: 323

Wszystkich: 66153